Projektowanie wnętrz to wyjątkowo szeroki temat. Obecnie istnieje bardzo wiele różnych nurtów aranżacyjnych. Nie da się jednak ukryć, że niektóre tendencje cieszą się zdecydowanie większą popularnością, niż inne. Jakie wnętrza będą najmodniejsze w 2023 roku? Sprawdźmy to! 

Trendy w urządzaniu wnętrz 2023

Na początek warto zaznaczyć, że ten rok raczej nie przyniesie nam rewolucyjnych zmian w zakresie urządzania wnętrz. W nowoczesnych projektach dominuje zasada, że wnętrza powinny być funkcjonalne i harmonijne. Najlepiej, aby nie brakowało w nich naturalnych materiałów, np. w postaci drewna, wykliny czy juty. Takie materiały, zastosowane chociażby w formie dekoracyjnych dodatków, natychmiast wprowadzą do wnętrza mnóstwo ciepła. 

Aranżacje bliskie naturze należą do najgorętszych trendów ostatnich lat. Dlaczego? Po pierwsze, jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, jak ważne jest odpowiedzialne wybieranie naturalnych, przyjaznych środowisku materiałów. Po drugie, szukamy kontaktu z naturą w codziennym życiu i pragniemy, aby nasze domowe wnętrza również odzwierciedlały tą potrzebę. 

We wnętrzach przyjaznych naturze często obecne jest drewno, np. w postaci mebli czy dodatków. Mile widziane są też produkty z drugiej ręki, takie jak szafy czy komody wypatrzone na targach staroci lub przewiezione z rodzinnego domu. Pozwalają one nadać aranżacji niepowtarzalny charakter i sprawić, że wywoła ona wyjątkowe wrażenie.

Modne kolory 2023

Chcesz urządzić modne wnętrze? W pierwszej kolejności zastanów się, czego oczekujesz od domowego wystroju. Wiele osób zapewne się ze mną zgodzi, że we własnych domach poszukujemy wytchnienia, spokoju i ukojenia nerwów. Zwłaszcza, że żyjemy w niespokojnych czasach i wielu z nas tęskni za uczuciem stabilizacji i bezpieczeństwa. To właśnie z tego powodu już od kilku sezonów najmodniejszymi barwami w aranżacjach wnętrz są łagodne i ciepłe odcienie, które sprzyjają odpoczynkowi i ułatwiają zrelaksowanie się. Do takich kolorów należą ponadczasowe beże, barwy ziemi i piasku i złamane odcienie bieli.

Aranżację opartą na łagodnych pastelach można również przełamać za pomocą mocniejszych akcentów, dzięki którym wystrój nabierze charakteru. Jak zaprojektować modne wnętrze z pazurem? Wbrew pozorom, nie jest to wcale takie trudne! Już kilka niewielkich, barwnych akcentów może odmienić styl całej aranżacji. Jeśli chcesz dodać wnętrzu koloru, świetnym wyborem będzie odcień Viva Magenta, który został ogłoszony przez Pantone Color Institute™, Kolorem Roku 2023.Jest to niezwykle pozytywny, budzący radość kolor stojący pomiędzy ciemnym różem a karminową czerwienią.

W modnej aranżacji wnętrza świetnie odnajdzie się również kolor Digital Lavender. To bardzo delikatny odcień fioletu, który idealnie sprawdzi się np. na ścianie w sypialni czy w pokoju dziecka. Ta łagodna barwa sprzyja wyciszeniu i relaksowi. A zatem, jeśli chcesz zaprojektować pełen spokoju i harmonijny wystrój, Digital Lavender to idealny wybór.

Nowe trendy w wystroju wnętrz 2023

Jedną ze zmian, jakie czekają nas w kategorii urządzania wnętrz w 2023, jest odejście od prostych linii na rzecz zaokrąglonych i pozbawionych krawędzi kształtów. Już teraz jest to doskonale widoczne na przykładzie stolików oraz stołów, które coraz rzadziej mają prostokątną lub kwadratową formę. Zaokrąglone kształty cechują również modne krzesła i fotele. 

Kolejną wyraźnie rysującą się cechą modnych wnętrz 2023 jest powrót mebli, a w szczególności kanap, narożników oraz stołów i stolików w kolorze koniakowym. Wypoczynek w tym kolorze to nowa wizytówka modnie urządzonego wnętrza!

Modne wnętrza 2023 – jaki styl aranżacyjny wybrać?

Podobnie jak w ubiegłych sezonach, trendy w dekoracji wnętrz 2023 będą oscylować wokół szalenie modnego stylu japandi. To niesamowicie łagodny, pełen naturalnych barw nurt, który odnalazł w Polsce szerokie grono zwolenników. Wnętrza w tym stylu charakteryzuje oszczędność form oraz umiłowanie do naturalnych materiałów, a zwłaszcza drewna oraz kamienia. To niezwykle harmonijne i uporządkowane aranżacje, w których każdy element ma dokładnie określone miejsce. 

Innym stylem czerpiącym inspirację z Japonii jest kawaii. To bardzo charakterystyczny nurt, który łatwo można rozpoznać po miękkich kształtach i wręcz cukierkowych kolorach. Chociaż trudno urządzić całe wnętrze w tym właśnie stylu, może on świetnie sprawdzić się np. w pokoju małej dziewczynki.

Wśród najmodniejszych stylów wyraźnie zaznacza się również ponadczasowy nurt vintage. Meble o bogatej historii, najlepiej pochodzące jeszcze z ubiegłej epoki, wspaniale zdobią wnętrze i nadają mu indywidualny styl. Nadal bardzo dużą popularnością cieszy się samodzielna renowacja mebli. Mile widziane są również meble posiadające widoczne skazy, np. pęknięcia i zarysowania, które idealnie oddają charakter stylu vintage.

Mówiąc o modnych stylach wnętrz, nie można zapomnieć o nieśmiertelnym stylu skandynawskim. Jest on obecny w trendach aranżacyjnych już od dobrych kilku lat i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Na przestrzeni lat, nurt skandynawski wielokrotnie zmieniał się i ewoluował. Początkowo kojarzył się przede wszystkim z chłodnymi, estetycznymi aranżacjami opartymi na bieli oraz z meblami na skośnych, drewnianych nóżkach. Obecnie wnętrza w stylu skandynawskim są zdecydowanie bardziej przytulne. Na ścianach często pojawiają się ciepłe odcienie, np. beżu czy złamanej bieli. 

Modne wnętrze mieszkań – wygoda i funkcjonalność na pierwszym miejscu

Jakkolwiek w 2023 roku wyraźnie zaznaczona jest dominacja kilku stylów urządzania wnętrz, to nie wybór odpowiedniego kierunku aranżacyjnego jest priorytetem. Kluczem do zaprojektowania modnego wystroju jest trzymane się zasady, że mieszkanie powinno być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne. Zgodnie z tą ideą, układ pomieszczeń powinien być dobrze przemyślany. W projekcie nie powinno zabraknąć miejsca na praktyczną i pojemną zabudowę meblową. Salon często połączony jest z jadalnią oraz z kuchnią, tworząc otwartą przestrzeń. Tak zaplanowane wnętrze nie tylko wygląda bardzo nowocześnie, ale jednocześnie wyróżnia się dużą funkcjonalnością.

Bez względu na to, jakie trendy w dekoracji wnętrz będą dominować w 2023 roku, czy też w kolejnych sezonach, pamiętaj o tym, aby przy urządzaniu mieszkania brać pod uwagę przede wszystkim swoje indywidualne potrzeby i upodobania. Trendy dynamicznie ulegają zmianom i to, co dziś uważane jest za szalenie modne, w niedługim czasie może już zostać uznane za przestarzałe. Z tego względu nie warto ślepo podążać za modą. a jedynie traktować ją jako inspirację.