Zakup własnego mieszkania jest marzeniem wielu osób. Kiedy wreszcie nadchodzi moment wyboru wymarzonej nieruchomości, nagle pojawia się pytanie – czy lepiej wybrać mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego? I czym w zasadzie różnią się te dwa pojęcia? W tym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie związane z tą tematyką.

Rynek wtórny a pierwotny

Niektórzy przez wiele lat zbierają oszczędności, aby wreszcie móc zamieszkać we własnych czterech ścianach. Inni decydują się sfinansować wymarzone mieszkanie, biorąc kredyt hipoteczny. Bez względu na to, czy planujesz kupić nieruchomość za zaoszczędzone pieniądze, czy też za pomocą kredytu, masz przed sobą poważne wyzwanie w postaci wyboru idealnego mieszkania lub domu dla siebie i swojej rodziny. W tym miejscu pojawia się bardzo powszechny dylemat – czy kupić mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego? Jeśli i Ty należysz do osób, które zastanawiają się nad tym pytaniem, postaramy się Tobie pomóc w podjęciu najlepszej decyzji!

  • Rynek wtórny – definicja, zalety i wady

Co to jest rynek wtórny i czy warto się nim zainteresować? Nieruchomości z rynku wtórnego to inaczej nieruchomości, które w momencie sprzedaży są w posiadaniu innego właściciela. Rynek wtórny jest bardzo zróżnicowany i obejmuje mieszkania w starym budownictwie, liczące już sobie wiele lat, jak również całkiem nowe nieruchomości, które z określonych powodów właściciel postanowił sprzedać. 

Mieszkania na rynku wtórnym często, chociaż nie zawsze, wymagają dodatkowego wkładu finansowego, np. remontu, odświeżenia wystroju czy zakupu nowego umeblowania. Należy uwzględnić ten czynnik jako dodatkowy koszt w momencie zakupu nieruchomości. Czasami na rynku wtórnym można również znaleźć mieszkania w bardzo dobrym stanie, gustownie urządzone i nie wymagające praktycznie żadnego wkładu finansowego. W takim przypadku należy się jednak przygotować na to, że cena zakupu będzie odpowiednio wyższa. 

Mieszkania na rynku wtórnym mogą zainteresować osoby, które chcą zakupić nieruchomość w okazyjnej cenie i wprowadzić się do niej zaraz po zakończeniu transakcji. Należy jednak nastawić się na to, że wnętrze niekoniecznie będzie urządzone zgodnie z naszym gustem, a wprowadzenie zmian może być trudniejsze, niż w przypadku lokali z rynku pierwotnego. 

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego istnieje również ryzyko, że napotkają nas przykre niespodzianki, które wymagają poniesienia kolejnych kosztów. Może to być np. konieczność wymiany przestarzałej instalacji elektrycznej, uszczelnienia lub wymiany okien czy zakupu nowego sprzętu w przypadku zepsucia się starych, mocno wyeksploatowanych urządzeń. Aby uchronić się przed taką sytuacją, należy bardzo starannie obejrzeć całe mieszkanie przed jego zakupem i upewnić się, czy znajdujące się w nim urządzenia czy instalacje są sprawne i nie wymagają wymiany.  

  • Rynek pierwotny – co to? Poznaj wady i zalety

Mieszkania z rynku pierwotnego to najczęściej po prostu nowe, jeszcze nieużywane mieszkania zrealizowane najczęściej przez firmę deweloperską. Swoją dużą popularność zawdzięczają między innymi nowoczesnym rozwiązaniom i atrakcyjnym pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym projektom. Nowoczesne mieszkania z rynku pierwotnego daje przyszłym właścicielom pełną swobodę w aranżacji wnętrza. W niektórych przypadkach, np. kiedy budynek jest dopiero w trakcie realizacji, możliwe jest również wprowadzenie drobnych zmian w układzie pomieszczeń. 

Na rynku pierwotnym najczęściej znajdziemy mieszkania w stanie deweloperskim. Oznacza to, że wnętrze wymaga samodzielnego wykończenia, które obejmuje nie tylko umeblowanie, ale również wykończenie ścian i podłóg oraz zaprojektowanie i wyposażenie kuchni. Z jednej strony oznacza to, że właściciele mogą w pełni dopasować wnętrze do swojego indywidualnego gustu oraz potrzeb, ale z drugiej strony muszą być przygotowani na spore wydatki wynikające z konieczności zakupu materiałów oraz wynajęcia firmy zajmującej się wykończeniami wnętrz.

Mieszkania na rynku pierwotnym dają również gwarancję, że wszystko w nim jest nowe, wliczając w to również instalacje, drzwi i okna. Ponadto nowoczesne budownictwo charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, co jednocześnie przekłada się na niskie koszty ogrzewania. Wszystko to przekłada się na brak konieczności wykonywania kosztownych remontów, przynajmniej w perspektywie najbliższych lat. 

Rynek wtórny czy pierwotny?

Odpowiedź na to pytanie nie będzie zaskoczeniem – to zależy! Podczas gdy dla jednej osoby priorytetem jest jak najszybsze przeprowadzenie się do własnych czterech kątów, dla innej ważniejsza jest możliwość samodzielnego zaprojektowania wymarzonego wnętrza i dostosowania go do swoich indywidualnych potrzeb. Obie opcje – rynek wtórny i rynek pierwotny – posiadają swoje zalety, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji. 

Oczywiście, duże znaczenie ma również oferta mieszkaniowa w danej lokalizacji. W dużych miastach oraz w ich okolicach nietrudno znaleźć nowe, atrakcyjne mieszkania na rynku pierwotnym. W przypadku małych miejscowości, wybór dostępnych nieruchomości może być mocno ograniczony.

Aby nie żałować swojej decyzji i wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję, warto dobrze przemyśleć wybór. Sprawdzonym pomysłem jest wypisanie np. na kartce najważniejszych parametrów oraz cech wymarzonego mieszkania. To pomoże sprecyzować swoje oczekiwania i ułatwi wybór.

Zakup mieszkania jest wyjątkowo poważnym przedsięwzięciem. Z tego względu tak ważne jest, aby nie spieszyć się z wyborem i rozważyć wszystkie za i przeciw przed podjęciem ostatecznej decyzji. Mieszkanie często kupuje się raz na całe życie, a zatem jego zakup nie powinien być wynikiem chwilowego impulsu. Bez względu na to, czy planujesz kupić nieruchomość na rynku pierwotnym, czy też wtórnym, pamiętaj o tym, aby starannie przyglądać się każdej ofercie i zwracać uwagę na takie elementy jak jakość okien i drzwi, stan podłóg czy wygląd ścian (np. pod kątem pęknięć lub innych uszkodzeń). Kupując mieszkanie w bardzo dobrym stanie, minimalizujesz ryzyko ponoszenia nieprzewidizanych kosztów remontowych!